Menu Zavřeno

Marek Veselý si z Mistrovství světa v akrobatickém letectví odváží zlato, dvě stříbra i bronz.

Marek Veselý, mladý nadějný pilot, kterého v JANDASPORT® zastupujeme, si odváží nejcennější kov z Mistrovství světa v akrobatickém letectví. Kromě toho si Marek dolétl také pro dvě stříbra a jeden bronz.
S Markem jsme udělali krátký rozhovor, ve kterém vám přinášíme zajímavosti z této cesty za titulem juniorského mistra světa.

Jaké byly největší výzvy, kterým jsi čelil na tréninku a na mistrovství světa?

Jelikož jsem neměl letos moc času a financí na to trénovat, tak největší výzvou bylo určitě trénovat co nejefektivněji a alespoň jednou si vyzkoušet všechny náročné prvky, které by mě mohly na MS potkat.
Co se týče MS, tak největší výzvy jsou vždy spojené s udržením soustředěnosti. Akrobacie totiž není jen o řízení letadla a létání. Z velké části je to o hlavě a přístupu každého z nás. Další výzvou byla jedna ze závodních sestav, která byla složena z náročných manévrů. V posledním manévru se muselo letět přímo proti zemi v malé výšce a musím říct, že to se mi opravdu nelíbilo a necítil jsem se komfortně. Nakonec jsem se s tím popral a dokonce dostal i skvělé body, takže za mě byla výzva splněna.

Které momenty z mistrovství světa ti zůstanou navždy v paměti a proč?

Určitě to bude ta jedna náročná sestava, a to jak jsem byl nadšený, že jsem ji zvládl a přežil 🙂 Je ale potřeba říct, že akrobacie a vůbec celé letectví není jen o konkrétních letech, ale i o lidech kolem, o morálce a troufám si říct i určité kultuře nebo stylu žití. Díky tomu není nouze o zážitky a vzpomínky na celý život.

Jaký význam pro tebe mají zlaté medaile a jak ovlivnily tvou kariéru v akrobatickém letectví?

Nepopsatelný. Je mi poměrně jedno, jestli je to zlatá medaile z regionální soutěže, za 6. titul mistra ČR nebo zlatá z MS. V letectví člověk nikdy neví jak dlouho se létání bude moci věnovat, ať už kvůli financím, zdravotnímu stavu nebo čemukoli jinému. Proto beru každý let a každou medaili jako velký dar a přijímám to s vděčností a pokorou. Samozřejmě, že pokud se bavíme o zlaté medaili z MS, tak je v tom něco navíc, protože chci být nejlepší pilot na světě a ty medaile jsou důkazy o tom, že na to mám a že jdu správnou cestou.
Foto: JANDASPORT®

Marek Veselý.

Talentovaný pilot, který už zvládl vyhrát:

Co je podle tebe klíčové pro úspěch v akrobatickém letectví?

Kromě odhodlání, chtíče, nastavení mysli, píle a pozitivního přístupu, což platí asi pro všechny sporty je tento sport hodně ovlivněný finanční stránkou. Pokud nemáte peníze, nemůžete trénovat a bez tréninku se nelze zlepšovat a být nejlepší.

Jak vypadá tvůj tréninkový režim?

Co se týče udržování fyzické kondice, tak chodívám běhat a zároveň pravidelně navštěvuji posilovnu. Na člověka za letu působí přetížení ze všech stran, a proto je potřeba mít zpevněné svalstvo kolem kostry těla a mít srdce v dobré kondici, aby se zvládalo s přetíženími vyrovnat.
Co se týče létání samotného, tak se snažím trénovat tak jak jen to jde. Nelétám ale více než čtyři tréninkové lety za den, protože už to pak bývá kontraproduktivní.

Jaké myšlenky ti běží hlavou, když jsi ve vzduchu a provádíš akrobatické manévry?

Těch myšlenek je opravdu velké množství a odvíjí se od různých faktorů. Při některých jednodušších figurách si to snažím jen užít nebo myslím na to, že musím zjistit kde se zrovna nacházím vůči divákům nebo rozhodčím. Při náročnějších manévrech si zase hlídám rychlost, výšku. Myslím na to jak a kdy začít bojovat s přetížením, které na mě bude působit nebo už působí. Často také přemýšlím nad tím, jak chci ten manévr zakončit, abych se pak mohl pustit do toho nadcházejícího.

Co ti dodává odvahu zkoušet nové a náročnější manévry?

Odvahu? Asi to, že jsem tím posedlý a chci být nejlepší. Myslím, že v takovém případě na odvahu nezbývá místo. Spíše je potřeba udržovat v sobě určitou dávku respektu a pokory, aby to člověk někdy nepřehnal a nedostal se do nežádoucích situací.

Máš před letem nějaký rituál?

Nevím, jestli se to dá považovat za rituál, ale rád před letem letadlo umyju nebo alespoň utřu. Letadlo pak lépe letí, a hlavně věřím tomu, že jak se staráme my o letadla, tak se letadla postarají o nás. Pak si k němu občas sednu, opřu se zády o trup a chvilku si s ním povídám.

Co tě nejvíce fascinuje na akrobatickém letectví a co tě k tomu přivedlo?

Na tuto otázku se dá odpovědět velice jednoduše. Je to volnost a svoboda. Já jsem člověk, pro kterého jsou tyto dva pojmy velice důležité a díky letectví celkově, obzvláště díky akrobacii, si to můžu dopřávat v té největší míře. Pak určitě rychlost, preciznost a adrenalin.
Přivedl mě k tomu můj táta (také pilot) a můj celoživotní sen být stíhacím pilotem. Určitě v tom hrálo roli i to, že jsem chtěl a chci dokázat víc než jiní.

Jakou radu bys dal začínajícím pilotům nebo lidem, kteří se chtějí věnovat akrobatickému letectví?

Aby se naučili vnímat a cítit letadlo namísto létání podle příručky a předem stanovených hodnot. A hlavně aby to dělali s chutí a nadšením.
Foto: Marek Veselý, Grafika: JANDASPORT®
Letecká akrobacie
Letecká akrobacie má v České republice dlouhou tradici. Její počátky spadají do období první republiky – v této době byla letecká akrobacie spojována především s uměním vojenských pilotů. V roce 1936 byla letecká akrobacie zařazena na program Olympijských her v Berlíně a český reprezentant Petr Široký zde vybojoval stříbrnou medaili.
Další rozmach zaznamenala letecká akrobacie v poválečném období, kdy se z ní stala oficiální sportovní disciplína. Půl století poté, kdy Francouz Pégoud, podle některých pramenů ale zároveň i Rus Nestěrov, uvedli a jako první také vybrali přemet a vývrtku, se koná historicky první mistrovství světa – v roce 1960 v Bratislavě. Tehdy stanul na stupni nejvyšším československý pilot Ladislav Bezák, druhý byl Jiří Bláha a třetí František Skácelík.
V roce 1994 došlo k zásadním změnám pravidel. Akrobatické speciály redukují svoji hmotnost a nabývají ladnějších tvarů. Stále častěji se stává, že v jedné soutěži vedle sebe stojí neporovnatelné stroje. A proto, aby se srovnávaly výkony pilotů a nikoli jen leteckých konstruktérů, je akrobacie rozdělena. Vzniká prestižní a finančně nejnáročnější kategorie letadel bez omezení výkonu Unlimited a nižší – a tudíž i levnější kategorie Advanced, ve které mohou létat jen stroje splňující předem stanovené limity.

Chcete Marka podpořit nebo s ním spolupracovat?

Kontaktujte nás a společně probereme možnosti spolupráce či partnerství.

Sportovcům pomáháme na jejich cestě za úspěchy.

Podporujeme sportovce na jejich cestě skrze pomoc se sponzoringem, partnery, marketingem či právními záležitostmi. Zároveň motivujeme mladé lidi ke sportu, ať už je jakýkoliv. Ze sportovců chceme tvořit vzory, které budou inspirovat a motivovat další mladé lidi. Chceme popularizovat sport obecně a přivádět veřejnost k tomu, aby více sportovala.
Naše další firmy