Jiří Beran: Technologie v šermu, cesta k olympijskému bronzu a šerm jako sport pro všechny.
Jiří Beran je jednou z největších osobností českého šermu, jehož kariéra vyvrcholila ziskem bronzové medaile v týmové soutěži v kordu na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži.
Jiří se pyšní nejen svými sportovními úspěchy, ale i inspirativním přístupem k tréninku a spolupráci s mladšími šermíři. Jeho odhodlání a vášeň pro šerm se staly vzorem pro mnohé, kteří se chtějí této disciplíně věnovat.
Jak bys představil šerm lidem, kteří o něm moc neví a neznají jednotlivé kategorie?
Ve zkratce, kord a fleret jsou bodné zbraně. Takže účelem je soupeře bodnout.
Když uvidíte šermíře, který je celý v bílém, tak to je kordista. Tam můžete soupeře zasáhnout všude – od špičky nohy po hlavu. Na konci každé zbraně je zařízení nazývané areta, které uzavírá elektrický obvod. Když šermíř úspěšně zasáhne protivníka, aktivuje se areta, která potvrdí bod a zaznamená ho na elektronickém přístroji.
Pak je fleretista. Ten má na sobě vestu a v tomto případě je zásahová plocha právě vesta. Bodnutí do všeho ostatního je považováno za bodnutí do neplatného povrchu. Flereta nemá na konci nic. Obvod se uzavírá tím, že se sepne čepel o elektrickou vestu, kterou mají šermíři na sobě.
Jak může začít šermovat hobík?
V oddílech. Na tréninku se prolínají profesionálové s hobíkama. Nemusí se toho bát. Šerm je velmi rychlý sport a fyzicky náročný, ale dá se dělat profesionálně i ve vysokém věku.
Jakou roli v šermu hrají technologie?
Technologie v šermu hraje velkou roli a i pravidla se kvůli technologiím mění.
Foto: JANDASPORT®
Jiří Beran.
Český šermíř, který dosáhl následujících úspěchů:
- Mistr ČR v šermu kordem
- 2x bronz z mistrovství Evropy
- Několikanásobný vítěz mezinárodních turnajů
- Vítěz Světového poháru 2007
- Bronz na Olympijských hrách v Paříži 2024
Mohl bys ses s námi podělit o nějaké zákulisní informace z Olympiády?
Více méně celá Olympiáda je zákulisní. Média nesmí jít do vesnice nebo mají jen den/dva, kdy mají zařízeno jít tam na pár hodin udělat rozhovory přímo ve vesnici. Vesnice je brána jako bezpečné útočiště pro sportovce, kde se můžou soustředit a odpočívat.
Zážitků je dost, ale určitě by jich mohlo být více. Na Olympiádě funguje pravidlo, že do 48h po výhře se sportovci vracejí domů. My jsme třeba měli odlétat hned druhý den ráno v 6, takže už na turnaj jsme jeli se sbalenými věcmi. Nakonec nám let přebookovali ještě o jeden den, abychom stihli mediální povinnosti.
Měl jsem možnost se na chvíli jít podívat na BMX a skateboarding. Ale bohužel tam není moc čas. Nejvíc mě na Olympiádě bavilo, že člověk může být pohromadě s ostatními sportovci, ta energie je skvělá.
Internet oblétla fotka italského plavce, který spal venku na lavičce. Bylo opravdu spaní v olympijské vesnici tak hrozné?
Nepřišlo mi. Češi jsou zvyklí a dokáží se adaptovat na jakékoliv podmínky. Jsou státy a sportovci, kteří jsou zvyklí na větší luxus.
Je pravda, že vesnice byla sešitá horkou jehlou. Přijeli jsme a druhý den v 6 ráno na nás zvonil chlápek s malířskou štětkou v ruce, že musí u nás v pokoji něco domalovat.
Potkal jsi se na Olympiádě i se sportovními stars?
Jo, když bylo zahájení. Bylo zajímavé je pozorovat. Nejsem ten typ, co by se s nimi šel fotit, respektuji jejich soukromí.
Pamatuji si, že když byl na Olympiádě Michael Phelps, tak chodil pořád s kapucí na hlavě. Bohužel i tak byl nepřehlédnutelný a pořád se s ním ostatní sportovci chtěli fotit. Bylo vidět, že mu to není příjemné a obtěžuje ho to. Nemohl se plně soustředit na výkon. Často sportovní stars ani nebydlí ve vesnici.
Co říkáš na olympijskou kolekci oblečení od Jana Černého?
Nedávno jsem měl sezení se studenty z jednoho gymnázia a tam jsme to řešili asi 45 minut. Bylo to zajímavé.
My jsme měli první tajnou předváděčku kolekce v říjnu 2023, takže jsme to viděli, ale v černém provedení. Když jsem to viděl, tak jsem si říkal: „Ty jo, co to je? Tak to je hustý.“. Ale vedle mě seděli 20 leté holky a kluci, kteří jsou o 20 let mladší než já, a těm ta kolekce přišla boží. Hned si kolekci chtěli vyfotit a dát nad postel jako motivaci, aby se dostali na Olympiádu.
Bavilo mě, že když vyšla kolekce ven, tak opravdu rozpoutala celospolečenskou diskuzi. Jsem ráda, že vyvolala v lidech diskuze a emoce.
Změnil se ti život po Olympiádě?
Samozřejmě je to změna. Člověk si hodně uvědomí, jaký je rozdíl mezi 4. a 3. místem. Pokud jste 4., 5., 10. tak velkou pozornost médií nepřitahujete. Ale když jste na prvních 3 příčkách, tak se vám mediální pozornosti dostává. Vezměte si, že 39 sportovců z 110 se umístilo mezi top 10. A vyjmenujete mi aspoň 5?
Foto: JANDASPORT®
Jak si šerm stojí ve světě?
Evropa je meka šermu. Největší velmoce jsou France, Itálie a Maďarsko. V těchto zemích jsou trenéři bráni jako mentorové a součást rodiny.
Pak mají k tomuto sportu blízko Japonsko a Korea. Boj a zbraň je v těchto zemích brána jako kulturní a historická záležitost.
Jsou to tedy dvě dimenze, které se prolínají. Historický šerm je o tom dobře to nasimulovat a sportovní o tom doopravdy toho soupeře zasáhnout. Díky tomu se prolínají celosvětové školy, které jsou.
Jak je český šerm braný ve světě?
Dobře. Vybudovat povědomí o českém šermu trvalo roky. Jsme rádi, že jsme teď mohli navázat na bronzovou medaili Alexe Choupenitcha z Tokia 2021. Našemu úspěchu předcházela i výhra na Světovém poháru 2019 a úspěchy na mistrovství Evropy. Postupně úspěchy gradovali až k Olympiádě. A tam jsme překvapili tím, že jsme šli ze 7. místa a porazili Itálii, Francii. Což jsou světové velmoci.
Jak řešíš prezentaci v onlinu na sociálních sítích?
Já jsem z generace, kdy začínaly mobily. Nějak mě nezasáhla éra Facebooku ani Instagramu. Ale beru to jako nutnost. Hodně jsem vnitřně bojoval s tím, že dneska jsou sociální sítě věc, která ke sportu neodmyslitelně patří. Dnes se nestává, že by známý sportovec neměl sociální sítě.
Tenkrát na Olympiádě v Riu na mě byl udělán tlak, že jsem si musel udělat Facebook. Tak jsem ho založil tátovi dřív než mě. Není to pro mě radost a nemám to tak zajetý, ale beru to jako povinnost. Radši se setkávám s lidmi osobně na besedách, schůzkách. Už jsem se ale naučil, že občas musím na sociální sítě něco přidat. A tak mi vždy udělá radost, když někdo nasdílí obsah se mnou a já to mohu pouze přesdílet a zaplňuje se mi tak síť obsahem.
Necítíš teď možnost většího vlivu, tím že máš ten bronz?
Jo, ale beru to jako podporu toho sportu. Můžu odstranit předsudky, můžu edukovat atd. Je hrozně důležité, že mohu dávat příklad mladým lidem a to doufám, že se mi daří.
Chcete Marka podpořit nebo s ním spolupracovat?
Kontaktujte nás a společně probereme možnosti spolupráce či partnerství.
Sportovcům pomáháme na jejich cestě za úspěchy.
Podporujeme sportovce na jejich cestě skrze pomoc se sponzoringem, partnery, marketingem či právními záležitostmi. Zároveň motivujeme mladé lidi ke sportu, ať už je jakýkoliv. Ze sportovců chceme tvořit vzory, které budou inspirovat a motivovat další mladé lidi. Chceme popularizovat sport obecně a přivádět veřejnost k tomu, aby více sportovala.
Naše další firmy